Historia Banku

W 1867 roku z inicjatywy Towarzystw Przemysłowych i Rolniczych powstała Spółdzielnia Kredytowa w Kcyni i od tej daty rozpoczyna się działalność dzisiejszego Banku Spółdzielczego w Kcyni.

 Historia nie przekazała nam nazwisk tych, którzy dali początek polskiej kredytowej bankowości na Ziemi Kcyńskiej, a obchodzony uroczyście Jubileusz 150-lecia Banku Spółdzielczego w Kcyni był hołdem i podziękowaniem dla tych nie wymienionych z nazwiska i imienia założycieli, organizatorów i działaczy kcyńskiej bankowości.

 Przerwane w latach okupacji funkcjonowanie Banku wznowiono w dniu 19 lipca 1947 roku, w którym to dniu odbyło się pierwsze powojenne zgromadzenie członków Banku. Inicjatorami walnego zgromadzenia byli członkowie Rady Nadzorczej z lat przedwojennych: Emil Jurczyk, Bogusław Teski, Jan Mrotek, Jan Cedrof, Wojciech Jaszczak, oraz Komitet organizacyjny w osobach Stefana Olszaka, Leona Wachowiaka i Stanisława Stempniewskiego.

Funkcje kierowania Banku powierzono Emilowi Jurczykowi a pierwszym w powojennej historii Banku członkiem Zarządu wybrany został Jan Gąsior.

 Nowsze dzieje Banku Spółdzielczego w Kcyni związane były z zachodzącymi zmianami gospodarczymi i administracyjnymi w kraju. Bank zmieniał swoją nazwę kilkakrotnie i dziś działa pod nazwą Banku Spółdzielczego w Kcyni a zrzeszony jest w Spółdzielczej Grupie Bankowej.
 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]